Alkoholizm od ładnych już kilku lat uważany jest za groźną chorobę. Można bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które tylko za pomocą specjalistycznej terapii udaje się przezwyciężyć. I w tym miejscu musimy zaznaczyć, że pokonanie tej choroby nie oznacza jej wyleczenia.

Alkoholizm zalicza się bowiem do tej grupy chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Oznacza to, iż alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednak twoje życie ma szansę przebiegać całkiem inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Aby jednakże tak to się potoczyło, konieczna jest kompleksowa opieka nad osobą chorą. Jeżeli ktoś pragnie pokonać uzależnienie, znakomitym miejscem do tego jest profesjonalna klinika leczenie w której posiada naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu gwarantuje 1-szy a także główny warunek skutecznego leczenia – wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona powinna też odbyć detoks. Detoks jest absolutnie konieczne, nie tylko do oceny stanu fizycznego osoby chorej, lecz także do pokazania jej, jak mocno choroba jest zakorzeniona w jej psychice. Bo w rzeczywistości prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie chorego. I to dlatego właśnie aspekt psychologiczny uzależnienia od alkoholu jest tak ważny. Leczenie alkoholizmu Lublin za każdym razem wymaga zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeżeli ktoś nie zamierza się leczyć, o ile nie ma w sobie woli walki, bardzo trudno oczekiwać dobrych efektów.

Terapeuci wiedząc o tym na samym początku pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych chorych, którym brak motywacji, starają się bardziej zaangażować. Tych natomiast, którzy pragną walczyć, wspierają w wzmacnianiu tej determinacji. Gdy widzą, iż determinacja jest, że pacjent chce walczyć, przechodzą dalej. W trakcie kolejnego etapu terapii, lekarze starają się dotrzeć do źródła problemu. Ponieważ samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest rezultatem. Motyw, który popchnął pacjenta do nieumiarkowanego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego sprecyzowanie jest wtedy kluczowe. Dopiero poznanie powodu, umożliwia podjąć dalsze kroki. To z pewnością wymaga czasu. Ale powinno się go poświęcić, ażeby nareszcie oswobodzić się od złego w swojej głowie, który spowodował, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie kiedy to się uda, możemy przejść następnego etapu. Jego misją jest nauczenie osoby chorej, jak może sobie poradzić w sytuacjach stresujących. Dlaczego? Bo zwłaszcza w takich chwilach przychodzi wielka ochota sięgnięcia po używkę. W dodatku nasz pacjent uczy się również odmawiania alkoholu ludziom trzecim i zrozumienia, iż nawet jego nieduża ilość może wywołać nawrót uzależnienia.

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest bardzo istotny. Możemy nawet powiedzieć, że nie ma skutecznej terapii, bez sesji z psychologiem. Stosowanie leków, oczywiście potrafi też dać bardzo dobre rezultaty, ale powinno ono być uzupełnione pracą z psychologiem.