Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, gdyż istnieje zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic nie wskazuje na to, że miałoby ono stracić na popularności, gdyż obserwujemy ciągłe zapotrzebowanie np na pomniki oraz nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna i służyło również do odmiennych celów niżeli służy obecnie. Jedna rzecz jest rzeczą wspólną a mianowicie to, że bloki kamienne trzeba na początek wydobyć zaś następnie poddać je stosownej obróbce.

Na dzień dzisiejszy wydobyte bloki skalne cięte są na płyty o różnej grubości w zależności od ich zastosowania. W następnej kolejności są polerowane w celu uzyskania połysku. Dopiero wtedy wycinane są z nich potrzebne części, w których kolejny raz poleruje się zewnętrzne powierzchnie a ponadto obrzeża. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki i nagrobki, ale także różne elementy budowlane, które też wyrabiane są z różnego typu kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one bardzo często wyrabiane ze skał magmowych, lub metamorficznych.

Najbardziej pospolitą skałą magmową jest z pewnością granit. Spotkamy go na całym świecie częściach świata. W Polsce także występuje koło Krakowa, na Górnym Śląsku a także w Tatrach. Granit wykorzystany jest miedzy innymi do produkcji pomników a także nagrobków. Jest też wykorzystywany w budowlance, ale zdarza się to rzadko, gdyż w budowlance zazwyczaj wykorzystuje się skały osadowe. Granit jest kwaśną, głębinową a także jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego oraz biotytu. Granit może mieć różne odcienie, jak jasnoszary, szary, zielony, ciemnoszary, biały, czerwony, a także mieć różne odcienie różu. W kamieniarstwie granit jest bardzo łatwym w obróbce materiałem. Dodatkowo szczegóły zrobione z granitu są trwałe oraz wyglądają bardzo ładnie. To dlatego poza nagrobkami a także pomnikami używa się go coraz częściej także w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne i jeszcze wiele innych części. Dziś zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak wieki temu.

Dzisiaj rozwój w technologii doprowadził do tego, że pracę kamieniarza w znacznym stopniu ułatwiają maszyny i różne narzędzia, jakie bardzo pomagają wiercić, rzeźbić, wycinać, polerować czy szlifować. Jednak ludzkie ręce i ludzka siła w każdej sytuacji jest potrzebna. I dlatego osoby pragnące działać w kamieniarstwie powinny wyróżniać się bardzo dobrym zdrowiem oraz sporym zasobem fizycznej siły. Co więcej, jak w każdym zawodzie, tak również i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do wykonywanej pracy a także dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który wytwarza piękne oraz funkcjonalne elementy, czy też konstrukcje ma duże szanse na przetrwanie oraz rozwój. Obecnie w Polsce na tym rynku również istnieje duża konkurencja oraz należy być konkurencyjnym w każdym aspekcie, żeby funkcjonować w tym biznesie.