Msza święta dla wielu wierzących katolików to największe wydarzenie w ciągu tygodnia. Msza to także według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary krzyżowej Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są także różnorodne typy takowych mszy. Oprócz mszy, które odprawiane są w niedzielę, możemy wyróżnić inne ważne msze w trakcie roku. Najważniejsze święta, w których jako praktykujący katolik trzeba brać udział to głównie Boże Narodzenie, Wielkanoc, Środa Popielcowa, Triduum Paschalne.

 

Ostatni dzień roku a także Nowy rok to też czas, kiedy osoby wierzące udają się na mszę świętą w kościele. Katolicy zbierają się wtedy w swoich parafiach na mszy, by podziękować Bogu za swoje życie, osiągnięcia. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Eucharystia dzieli się na dwie zasadnicze części. Pierwsza część to Liturgia Słowa , która ma miejsce po akcie pokuty. Druga część to Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla naszego Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak również od nas, ponieważ według wiary chrześcijańskiej także jesteśmy dziećmi Boga. Msza święta rozpoczyna się od procesji, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Następnie ksiądz daje znak krzyża zaś osoby zgromadzone w kościele powtarzają ten znak razem z księdzem. Dokładnie tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest też akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do modlitwy. Kolejno ksiądz przechodzi do głównej części eucharystii. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie a także liturgia słowa. Warto także zaznaczyć, iż 2 czytania nie na każdej mszy są czytane. Na mszy świętej w tygodniu bardzo często ksiądz ogranicza się wyłącznie do jednego. Psalm też nie za każdym razem jest tak samo śpiewany. W zależności od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to zmieniają się końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie tuż przed Wielkanocą, w Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja. Zaś w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się też w trakcie mszy śpiewanie kolęd. Na każdej mszy kapłan wygłasza także własne kazanie. Kazanie jest zaraz po Ewangelii. W każdy dzień tygodnia taka wymowa jest inna.

 

Kluczowym punktem każdej mszy świętej jest również komunia. Wówczas wszyscy wierni zbierają się zazwyczaj przy ołtarzu, bo tam ksiądz rozdaje opłatek. Rozdaje on komunię świętą z kielicha bezpośrednio do naszych ust. W niektórych kościołach jest też taki zwyczaj, że wierni przychodzą na środek i tam ksiądz albo kilku księży w zależności od ilości osób, podchodzi oraz udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze wierni przychodzą do kościoła całymi rodzinami. Już nawet małe dzieci są tam przynoszone, ażeby od małego poznały swoją kulturę a także wiarę. Większość tych dzieci przygotowywana jest do Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.