Czy nasz dom może być inteligentny? Oczywiście, że tak chociaż ta inteligencja bardzo różni się od inteligencji człowieka. Pod pojęciem inteligentnego domu należy bowiem rozumieć systemy i narzędzia poddane automatyzacji. Taki dom jest zatem przestrzenią, jaka reaguje na komendy mówione poprzez mieszkańców. Wszystko oczywiście w oparciu o wspomniane już systemy, które powiązane są w jedną sieć a także które cały czas współpracują ze sobą. To wszystko możliwe jest dzięki zainstalowanym w domu czujnikom i detektorom.

 

Inteligentny dom zestaw to droga, która z pewnością czyni nasze życie o wiele bardziej wygodnym. Umożliwia za pomocą jednego urządzenia, np smartfonu, ustawiać warunki wewnętrznepokoi. Tyczy się to między innymi regulacji temperatury, jak również natężenia światła. Ponadto, zdalnie możemy także opuszczać oraz podnosić żaluzje, ale też wyłączać a także włączać urządzenia elektryczne. Wszystkie te czynności można załatwić bez żadnego problemu siedząc na kanapie, czy będąc w naszym ogrodzie. Wygoda to bardzo ważna, lecz nie jedyna zaleta inteligentnych domów. Kolejną cechą, na jaką powinniśmy zwrócić naszą uwagę, jest bezpieczeństwo. Obejmuje ono dwa główne aspekty. Pierwszym aspektem jest monitoring. I tu warto zaznaczyć, że wideo z systemu monitoringu na żywo możemy oglądać także z wielkich odległości. Drugim aspektem jest system alarmowy, o którego atutach prawdopodobnie nie trzeba przekonywać. Kolejną cechą, za jaką inteligentne domy są tak cenione, jest pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Bardzo rzadko zwracamy dziś uwagę na warunki, w jakich pracujemy, czy odpoczywamy. Podczas gdy natężenie światła czy optymalna temperatura posiadają olbrzymie znaczenie. Dzięki nim organizm znacznie łatwiej odpoczywa i regeneruje się. Wszystko to sprawia, że w inteligentnym domu po prostu żyje się zdrowiej. Oszczędność – i o niej nie możemy zapominać, rozmawiając o systemie smart home. Bo chociaż na sam początek należy ponieść koszty związane z montażem systemu, szybko można zauważyć zmniejszające się kwoty na rachunkach za ogrzewanie czy prąd. System bardzo skutecznie ogranicza niepotrzebne straty energii, dbając jednocześnie ciągle o wygodę domowników. Mówiąc o automatyzacji domu, powinniśmy powiedzieć trochę o aspekcie technicznym. Wiele osób martwi się, iż taka liczba czujników oraz systemów, będzie związana z bardzo dużą liczbą kabli. Nic jednak bardziej mylnego. Nowoczesne urządzenia nie tylko nie wymagają żadnych kabli, ale nie wymagają także trudnych prac instalacyjnych. Nie ograniczają więc swobody użytkowania pomieszczeń nawet w niewielkim zakresie.

 

Wygoda a także bezpieczeństwo to dwie najważniejsze zalety inteligentnych mieszkań. Ich lista jest jednak zdecydowanie większa. Wszystko to powoduje, iż na tego typu rozwiązania decyduje się coraz większa liczba osób. Coraz więcej domów zarówno w Polsce, jak i na świecie staje się domami inteligentnymi.